PROGRAM

02.10.2013  E Mërkurë/Wednesday
19.30   Hapja Soleme / Opening Ceremony;
20.00   Filmi ,,Agnus Dei”, regjia/directing Agim Sopi (jashtë konkurence/ noncompetition)
21.30   Koktel/ Coctail;     Vendi/Place: Teatri “ADRIANA”
03.10.2013   E Enjte/ Thursday
 BLLOKU I FILMAVE TË SHKURTËR /SHORT FILMS BLOCK 10.00-12.00
Film title
Autor
Contry
Length
Genre
Last Confession
Ibrahim Deari
Macedonia
14 min
Fiction
The Butterfly Charm
Romany Saad
Egypt
17 min
Fiction
GEEP
Lida Kabbara
Lebanon
20 min
Fiction
A day in Paradise
José Ángel
Spain
17 min
Fiction
A pig at Home
Xavier Ruax
Spain
14 min
Fiction
A.L.I.C.E.
Dawn Westlake
USA
15 min
Fiction
Copenhagen
Luis María Ferrández
Spain
5 min
Fiction
Little Mask
David Cánovas
Spain
10 min
Fiction
Chaos
Miguel Monteagudo
Spain
13 min
Fiction
BLLOKU I FILMAVE TË SHKURTËR/  SHORT FILMS BLOCK 15.00-17.30
Film title
Autor
Contry
Length
Genre
Poison
Jonay García
Spain
20 min
Fiction
See you later my son
Manuel Martínez Marcos
Spain
10 min
Fiction
The singer
Rafael Navarro Míñón
Spain
22 min
Fiction
Vocabulary
Sam Baixauli
Spain
16 min
Fiction
Faces
Antonio De Palo
Italy
30 min
Fiction
Eva and Margaux
François Barbier
France
14 min
Fiction
Leonardi
Arian Mustafa
Kosova
22 min
Fiction
BLLOKU I  FILMAVE TË GJATË/ FEATURE FILMS BLOCK 20.00-21.30
Film title
Autor
Contry
Length
Genre
Big Hit
Carolas Zanoras
Greece
120 min
Fiction
 
04.10.2013 E Premte/ Friday  
BLLOKU I FILMAVE TË SHKURTËR /SHORT FILMS BLOCK 10.00-17.00
Film title
Autor
Contry
Length
Genre
Hibernation
Jon Mikel Caballero
Spain
17 min
Fiction
Listen to me
Ruben Sainz
Spain
12 min
Fiction
Uncle Seref and his shadow
Bugra Dedeoglu
Turkey
15 min
Fiction
The Bloody Money
Erman Memedi
Macedoni
9 min
Fiction
Lara
Leandro Afonso
Brazil
14 min
Fiction
If…
Florenc Papas
Albania
17 min
Fiction
Rose, Mary and Time
Hardeep Giani
UK
30 min
Fiction
Hunger
Mario de la Torre
Spain
9 min
Fiction
The Wayward Son

 

Callum Scott Dyson
        UK
10 min
FictiON

 

Decapoda Shock
Javier Chillon
Spain
9 min
Fiction
Decisions
Iván Miñambres
Spain
13 min
Fiction
Hooligan Hairdresser
Juan Manuel Aragón
Spain
13 min
Fiction
17/7
Silvestre García
Spain
12min
Fiction
Arconada
Asier Urbieta
Spain
11min
Fiction
August
Pello Gutierrez
Spain
17 min
Fiction
Between a rock and a hard place
Cyril Battarel
France
10 min
Fiction
Deus et Machina
Koldo Almandoz
Spain
8 min
Fiction
Monsters do not exist
Paul Urkijo
Spain
9 min
Fiction
Reconciliation
Jupiter
Adel Khader
Gabriel Barrios
Spain
Spain
17  min
10 min
Fiction
fiction
Pied Pier
   Vivek Budakoti
    India
113 min
fiction
    05.10.2013  E Shtunë/ Saturday
BLLOKU I FILMAVE TË SHKURTËR /SHORT FILMS BLOCK 10.00-12.00
Film title
Autor
Contry
Length
Genre
In The Shadow of Deathless Tree
Nail Pelivan
Turkey
30 min
Fiction
The little bag at dawn
Marion Foucher
France
12 min
Fiction
Voice Over
Martin Rosete
Spain
9 min
Fiction
Water !
Mikel Rueda
Spain
15 min
Fiction
And on he walks
Elad Keidon
France-Israel
7 min
Fiction
The Silence of the walls
MohamedGoumane
Morocco
18 min
Fiction
The White Land
Sarbast Raza Garmiany
Iraq
5 min
Fiction
A Morning
Justyna Tafel
Poland
16 min
Fiction
Man_who_fed_his_shadow_
Mario Garefo
Greece
18 min
Fiction
  BLLOKU I  FILMAVE TË SHKURTËR/SHORT BLOCK 16.00-18.00
Film title
Autor
Contry
Length
Genre
The day I decided to kill myself
Salvador Guerra
Spain
20 min
Fiction
The Consoler
Uroš Zavodnik
Slovenia
24 min
Fiction
Tin & Tina
Rubin Stein
Spain
12 min
Fiction
Sucre- Zuker
Rupert Höller& Bernhard Wenger
Austria
5 min
Fiction
Only Red
Durim Kryeziu
Kosova
22 min
Fiction
Snow
Fisnik Muji
Kosovo
7 min
Fiction
                           Family Market
Tan Kazazi
Albania
11 min
Fiction
The vow
Qiaowei Ji
France/China
24 min
Fiction
 BLLOKU I  FILMAVE TË GJATË/ FEATURE FILMS BLOCK  20.00 -21.30
Film title
Autor
Contry
Length
Genre
Love me
Mehmet Bahadir er
Ukraine Turkey
89 min
Fiction
             
  KINEMAJA  E HAPUR/ OPEN AIR CINEMA
03.10.2013 E Enjte  
BLLOKU I FILMAVE TË SHKURTËR 18.00 -19.30
Film title
Autor
Contry
Length
Genre
A Day To Remember
Enis Saraci
Kosovo
4 min
Experimental
The chair
Daniel Martín Gómez
Spain
14 min
Documentary
Eugenia
Deborah Cywiner
Israel
14 min
Animation
Unicorn Blood
Alberto Vazquez
Spain
8 min
Animation
Only the lonely
Tamim Jamshad
Ireland
4 min
Experimental
Memento Mori
Daniela Wayllace
Belgium
10 min
Animation
Strength is not enough
Valentina Arena
Italy
3 min
Experimental
Beerbug
Ander Mendia
Spain
7 min
Animation
Dummies
Daniel P. Álava
Spain
7 min
Animation
Grace
Carmen Quijada
Spain
10 min
Fiction/Exp
Is it better here or there
Elena Avdija
Kosovo
29 min
Documentary
             Ein schweres Erbe
Peter Schretti
Austria
18 min
Documentary
               City  Exiles
Emrah Çam
Turkey
4.min
Experimental
BLLOKU I FILMAVE TE SHKURTER/ SHORT FILMS BLOCK  20.00 – 23.00
Film title
Autor
Contry
Length
Genre
Much Ado about Knotting
Geetika Narang Abbasi & Anandana Kapur
India
55 min
Documentary
Pechorin
Roman Khrushch
Russia
95 min
Fiction/Drama
150 min
    04.10.2013 E Premte/Friday  
BLLOKU I PARË I FILMAVE TË SHKURTËR           18.00 – 19.30
Film title
Autor
Contry
Length
Genre
Loser leg
Francesco Filippi
Italy
8 min
Animation
Playing Houses
Ignacio Nacho
Spain
14 min
Fiction/ Exp
Under the pillow
Isabel Herguerra
Spain
8 min
Animated Documetary
Life with color
Franc Kopic
Slovenia
7 min
Documentary
SEFF
Daniel Pavlic
Croacia
18 min
Documentary
 Aventure of Chukotka
Heinz Werner Breiter
Austria
25 min
Documentary
AbRiss – UmRiss – Explosion
Mario Kraiger
Austria
15 min
Documentary
Eismeister
Karl Keller
Austria
2 min
Documentary
Why Not Kill a Fly
Farhad Alizadeh
Iran
5 min
Animation
Post scriptum
Santiaogo Parres
Spain
8 min
Experimental
This never occurred
Alessia  Chiesa
France/Argentina
14 min
Experimental
 BLLOKU I FILMAVE TË GJATË/ FEATURES FILMS BLOCK 19.00 – 22.00
Film title
Autor
Contry
Length
Genre
Queer Artivism
Masa Zia Lenardic
Slovenia
96 min
Documentary
Koan of Spring
Lou Ma Ho
Korea/France/Vietnam
74 min
Fiction
      05.10.2013 E Shtunë/ Saturday 
BLLOKU I FILMAVE TE SHKURTË/SHORT FILMS BLOCK  17.00- 18.00
Disconnected
Nail Pelivan
Turkey
2 min
Experimental
Traveling
Mashaalah Mohammadi
Iran
5 min
Animation
XV
Pako Quijada
United Kingdom
3 min
Experimental
Rucke di Gu
Gerdi Obersteiner
Austria
14 min
Experimental
5 Spoons and 1 Knife
Georgia Tsismetzoglou
Greece/Turkey
8 min
Documentary
Belgrade Sonata
Gordana Smudja
Serbia
20 min
Documentary
 BLLOKU I FILMAVE TË GJATË/FEATURE FILMS BLOCK 19.00 -22.00
Film title
Autor
Contry
Length
Genre
Happiness Promised land
Laurent Hasse
France
94 min
Documentary
Folling in edith stein’s steps
Juan Garsia del Santo
Spain
65 min
Documentary

 

 

 

 

PROGRAM OFF

02.10.2013

22.00-00:00 After Party

03.10.2013  

12:30-14.30 Vizita në fenomenin natyror ,,Bifurkacion”

Visit in the nature phenomenon “Bifurkacion”

18.00- 19.30 Darka/Dinner in Viva Fresh Store

04.10.2013 

12.30-15.30 Grill te Parku i Lirisë/ Barbeque at Freedom Park

18.30-19.30 Darka/Dinner – Viva Fresh Store

22.00-00:00 After Party

05.10.2013 

12.30-14.30 Koha  e drekës/ Launch time -Viva Fresh Store

18.30-19.30 Koha  e darkës/ Dinner time – Viva Fresh Store

22.00-00:00 After Party

06.10.2013 

11.00-16.00  Vizitë ne fshatin Jezerc/ Visit Jezerc montains

17.00-19.00 Filmat mysafirë nga Festivali NINE ELEVEN

Guest Films from the Festival NINE ELEVEN

20.00-21:30 Ceremonia mbyllëse e Festivalit dhe çmimet

Closing Ceremony and Awards

22.00-00:00 After Party

Jury mamber

Beata Džon

journalist

POLAND

Jury mamber

Said Manafi

film director

IRAN/AUSTRIA

Jury mamber

Ilirjan Himaj

film director

KOSOVA

Jury mamber

NATIONAL JYRY

Filmi më i mirë i gjatë/ Best feature film

“LOVE ME” - Mehmet Bahadir Er

TURKAY/UKRAINE

Filmi më i mirë i shkurtër/Best short film

“AUGUST” - Pello Gutierrez

SPAIN

Dokumentari më i mirë/ Best feature documentary

“MACH ADO ABOUT KNOTING” - Getika Narang Abasi& Anandana Kapur

INDIA

Dokumentari i shkurtër më i mirë/ Best short documentary

“EINSCHWERES ERBE” - Peter Schretti

AUSTRIA

Animacioni më i mirë/ Best animation

“EUGENIA” - Deborah Cywiner

ISRAEL

Çmimi I publikut/ Public prize

“ROSE, MARY AND TIME” - Hardeep Giany

UK

Best experimental

“CELA NE S’EST JAMAIS PASSЀ” - Alessia Chiesa

FRANCË /ARGENTINE

Çmimi special/ Special mention

“THE MAN WHO FEED HIS SHADOW” - Mario Garefo

GREECE

Çmimi special/ Special mention

“ONLY RED” - Durim Kryeziu

KOSOVA