PROGRAM

KINO TEATËR/ THEATRE CINEMA

FICTION

Nata e parë-First Night / 26.07.2014 / Ora-Time 20:00
Love me
Maryna er gorbac h- Mehmet Bahadir er
Ukraine /Turkey
90min
Fiction
Nata e Dytë-Second Night / 27.07.2014 / Ora-Time 16:00
Nachtikarl
Kuesti Fraun
Germany
5 min
fiction
Mental Party
Fernando Alonso Frías
Spain
20 min
fiction
Seconds
Juan Guerci, Ana Puentes Pablo Martínez
Spain/Cuba/Argentina
3 min
fiction
Sepideh
Fani Konstantinou
Spain
15 min
fiction
The Last Session
Natxo Fuentes
Spain
14 min
fiction
THE BIGGEST FEAR
Nicola di Vico
Italy
10 min
Fiction
The Martini Effect
Dawn Westlake
USA
11 min
Fiction





First Lesson In Love
Tomer Werechson
Israel
8 min
fiction
Hosanna
Katarzyna  Gondek
Poland
9 min
fiction
Small but the real thing
Jovana Kovanovic
Serbia
14 min
Fiction
Ora/Time 20:00
Who killed Cinderella
Laurent Ardoint
France
84 min
Fiction
Nata e Tretë- Third Night / 28.07.2014 / Ora-Time 16:00
My brother/ Vëllau im
Burim Baftiu
Kosova
18 min
Fiction
Dear Nita/ E dashura Nita
Alban Zogjani
Kosova
8 min
Fiction
The wheel/ Rrota
Fisnik Muji
Kosova
16 min
Fiction
Low Cost
Franco Volpi
Spain
14 min
Fiction
Substitute teacher
Shiry Price
Israel
17 min
Fiction
Free
Carlos Ignacio Trioni Bellone
Argentina
1 min
Fiction
Love at First Sight
Mark Playne
UK / Spain
14 min
Fiction
All Souls' Day
Aleksandra Terpinska
Poland
18 min
Fiction
Ora/Time 20:00
With a pure heart
Lucrezia Le Moli
Italy
60 min
Documentary
Nata e Katërt-Fourth Night / 29.07.2014 / Ora-Time 16:00
The Last Night of Baby Gun
Jan Eilhardt
Germany
15 min
Fiction
8 Ball
Geoff Harmer
UK
6 min
Fiction
The hunters
Michaël Rué
Switzerland
9 min
Fiction
 An Equinox of Love
Cherish Mutambara
UK
21 min
Fiction
The girl
Shashwati Talukdar
India
8 min
Fiction
Auschwitz On My Mind
Assaf Machnes
Israel/ Poland/ UK
16 min
Fiction
Guest
Carlo Perassi
Italy
9 min
Fiction
Motherly
Navid Nikkhah Azad
Iran
12 min
Fiction
Wars
Ivan  Bakrač
Serbia
40 min
Fiction

The Fall from Heaven
Ferit Karahan
Italy/Turkey
88min
Fiction
Ora/Time 20:00

Nata e Pestë- Fifth Night / 30.07.2014 / Ora-Time 16:00
Magnolia
Diana Montenegro
Colombia
15 min
Fiction
Touching Life
Carolin Färber
Germany
18 min
Fiction
Optimism
jean-gabriel period
France
14 min
fiction
Shame and glasses
Alessandro Riconda
Italy
7 min
Fiction
The future
Benjamin Villaverde
Spain
19 min
Fiction
THE LAST CRY OF THE DRAGON
Jamil Hendi
Romania/ Germany
29 min
Fiction
The Story of Adam
Sinan Sertel
Turkey
18 min
Fiction
Ora/Time 20:00
I loved you so much
Orhan Tekeoglu
Turkey
98 min
Fiction
Nata e Gjashtë- Sixth Night / 31.07.2014 

Ora/Time 15:00
The Sofa
Meltem Parlak
Turkey
85 min
Fiction
Ora/Time 20:00

NATA PËRMBYLLËSE – CLOSING CEREMONY


Kinemaja e hapur- Open Air(Ferizaj)

Dita e pare-First day / 27.07.2014 / Ora-Time 20:00

Ax Mashaallah Mohammadi Iran 3 min animation
The Unforgettable Pianist Josep Antoni Ribas Rossello Spain 6 min Animation
Another Song About the Sea Jeremy Bessoff USA 28 min Exp/animation
AFTER ALL Bogna Kowalczyk Poland 4 min Animation
Alter Malgorzata Andrys Poland 5 min Animation
Sisters Lea Vidakovic Belgium 7 min Animation/exp
The age of curious Luca Toth UK 7 min Exp/animation
Bunny, Getting to know dad Tatiana Skorlupkina Russia 18 min Fiction/anim/ex

Ora/Time 21:00

Old cinema – Bologna melodrama Davide Rizzo Italy 60 min Documentary

 

Dita e dyte-Second day / 28.07.2014 / Ora-Time 20:00

Morning walk Electra Fotopoulou & Maria Douni Greece 6 min Animation
Coda Alan Holly Ireland 9 min animation
Accordion Kayhan Anwar Iraq 3 min Animation
Double Occupancy Fabian Giessler Germany 9 min Animation
The Cowboy – in color Trygve Nielsen Norway 6 min Animation
The Dictation Christoph Müller Mexico 5 min Animation
A Lifestory Nacho Rodriguez Spain 4 min Animation
Tenebris Sova Ion Romania 5 min Animacion
Hotzanak, for your own safety Izibene  Oñederra Spain 5 min Animation
Repulse Pablo Polledri Argentina 2 min Animation
The gift Julio Pot Chile 7 min Animation

Ora/Time 21:00

Pursuit of luck Marija Dzidzeva Macedonia 66 min Documentary

 

Dita e tretë-Third day / 29.07.2014 / Ora-Time 20:00

(A)Typical Couple Masa Zia Lenardic Slovenia 6 min documentary
Maria, Callas Lyia Terki France 13 min Documentary
Goran  Roberto Santaguida Serbia 10 min Documentary
DOWN ON THE CORNER Corina & Nicola Schwingruber Ilić Switzerland/ Serbia 15min Documentary
Made you Look Sigal Yona Israel 14 min Documentary

Ora/Time 21:00

The apostle Fernando Cortizo Spain 87 min Animacion

 

Dita e katërt-Fourth Day / 30.07.2014 / Ora-Time 20:00

On Ice Sanna Liljander Finland 9 min Documentary
Hegel and the Butterfly Bartosz Warwas Poland 5 min Documentary
The Kalasha  and the Crescent Lara Lee Pakistan/USA 12 min documentary
Aladdin and The Magic Bin Zikica Jovanovic Serbia 7 min documentary
 Spring Summer Fall Piotr Zlotorowicz Poland 15 min Documentary
 PORNWITCHES JUAN GAUTIER Spain 20 min documentary

Ora/Time 21:00

Pikineras Rossana Lacayo Nicaragua 60 min Documentary

 KINO SHTIME

(Open Air Shtime)

Dita e pare-First day / 27.07.2014 / Ora-Time 20:00

SUPERDOWN Igor Garcia Spain 10 min fiction
The Smell of the Future Natasa Bukvic Serbia 28 min fiction
Unfinished Yassine EL Idrissi Morocco/ Amsterdam 4 min Fiction
The Dive Delphine Le Courtois France 10 min Fiction
Sunshine through the rain Hristo Simeono Bulgaria/Hungary 10 min fiction

Ora/Time 21:00

Fresia Corrado Punzi Chile/Italy 77 min Documentary

 

Dita e dytë-Second day / 28.07.2014 / Ora-Time 20:00

B-Flat Mariana Youssef Brazil 24 min Fiction
http Bartosz Kruhlik Poland 12 min Fiction
Mine Rodrigo Canet Spain 4min Fiction
René Katia Roessel France 9 min Fiction
The Top of the World Arturo Castro Godoy Argentina 14 min Fiction
 (Where’s the Toffee) Morning Coffee Enrique Rovira UK 5 min Fiction
Sync Mari Sanders The Netherlands 10 min Fiction
Second Wind Sergey Tsyss Russia 7 min Fiction
Shadow Lorenzo Recio France 23 min Fiction

Ora/Time 21:00

Crop Johanna Domke  & Marouan Omara Egypt 47 min Documentary

 

Dita e tretë-Third day / 29.07.2014 / Ora-Time 20:00

Passengers Sergey Pantykin Russia 18 min Fiction/ musical
The Paper Anniversary Francisco  Antunez Portugal 15 min Fiction
Thirteen and a half minutes Georgina  Hegedűs Hungary 15 min Fiction
Dystopia St. David Cave UK 10 min Fiction
The Midpoint Of A Very Long Story Ertuğ Tüfekçioğlu Turkey/France 29 min Fiction

Ora/Time 21:00

RUPGAWAL Habibur Rahman Bangladesh 119 min Fiction

 

Dita e katërt-Fourth day / 30.07.2014 / Ora-Time 20:00

End of season eclipse Vito Palmieri Italy 15 min Fiction
A doctor’s job Julio O. Ramos Peru/USA 10 min Fiction
The Fugue Xavier Bonnin France 20 min Fiction
At Last Tarun Jain India 15 min Fiction
Curiosity Kills Sander Maran Estonia 14 min Fiction
Balance Rui Falcão Portugal 10 min Fiction
Yellow parasol Ana Opačić Croatia 21 min Fiction
The First Steps Aurélien Laplace France 19 min Fiction
Typo Hussen Ibraheem Lebanon 7 min Fiction

Ora/Time 21:00

Voyage au Mont Tomor  Ilir Selimoski France 52 min Documentary

KINO KAÇANIK

 

Kinemaja e hapur (Open Air) Kaçanik

Nata e parë-First Night / 27.07.2014 / Ora-Time 20:00

The Lab Karma Gava Italy 5 min Fiction
Today… I want to confess Manuel Aguilar Spain 14 min Fiction
Catching a lion Vladimir Kanic Canada/Croatia 7 min Fiction
You Always be in my memory Alexander Quezada Colombia 3 min Fiction
Good Morning, Mr. Bellavista Alessandro Marinaro Italy 30 min Fiction

Ora/Time 21:00

RENT REBELS – Resistance against the sell-out of the city Matthias Coers and Gertrud Schulte Westenberg Germany 78 min Documentary

 

Nata e dytë-Second Night / 28.07.2014 / Ora-Time 20:00

First fish Veronika Göttlichová Czech Republic 13 min fiction
Heady Stuff Camille VIDAL NAQUET France 28 min fiction
Strongest of lotus Patcharaphon  Napapornpipat Thailand 6 min Drama/fiction
The proband Uroš Zavodnik Slovenia 35 min Fiction

Ora/Time 21:00

Happy Mocito “The unknown celebrity” Ignacio Nacho Spain 61 min Documentary

 

Nata e tretë-Third night / 29.07.2014 / Ora-Time 20:00

Objects in mirror are closer than appear Alex Capatoiu Romania 10 min Fiction
New Deal Satoru Sugita Japan 16 min Exp/ Fiction
Living with leviathan Sirin Bahar Demirel Turkey 11 min Documentary

Ora/Time 21:00

Dreams Reality Antonella Zito Italy 8 min Experimental
All Inclusive Markus Keim/Beate Hecher Austria 8 min Experimental
Nocturn Kai Welf Hoyme Germany 4 min Experimental
Portrait Jeroen ter Welle Netherland  5 min Experimental
Single # Double # Triple APOTROPIA Italy 9 min Experimental
Electra’s walk Marie Fages France 8 min Experimental
Walls Frederic bayer azem France 5 min Experimental
Brothers. The Final Confession Victoria Trofimenko Ukraine 120 min Fiction

 

Nata e katërt- Fourth Night / 30.07.2014 / Ora-Time 20:00

Not Anymore: A Story of Revolution Matthew VanDyke USA 15 min documentary
Suddenly Night Falls Gonzalo Gerardin/ Paula Trocchia Argentina 13 min Documentary
CUTTING GRASS Asier Altuna Spain 13 min Documentary
Iran, land of the Ayatollahs René Van Vaerenbergh Belgium 19 min Documentary

Ora/Time 21:00

Iceberg Miguel Martín Fernández Spain 18 min Experimental
Adrenaline David Bagaric Croatia 3 min Experimental
Chaja& Mimi Eric Esser Germany 10 min Documentary
VoxPopuli Gian Marco Pezzoli Italy 7 min Documentary

 

 

Jury mamber

Tomasz Drozdowicz

film director

POLAND

Jury mamber

Nail Pelivan

film director

TURKEY

Jury mamber

Arben Marevci

actor/screenwriter

KOSOVA

Jury mamber

NATIONAL JURY

GERMANY/KOSOVA